Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Spotkanie robocze pracowników naszego Zakładu z przedstawicielami instytucji państwowych Ukrainy

W dniu 26 listopada 2012 r. doszło w Kijowie do roboczego spotkania przedstawicieli Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. z przedstawicielami ukraińskich instytucji państwowych: Administracji Prezydenta Ukrainy, Kancelarii Gabinetu Ministrów Ukrainy oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Odbyło się ono pod hasłem: "Regionalny wymiar współpracy Polski i Ukrainy - punkt widzenia regionów i państw". Tematem przewodnim rozmów, w których uczestniczyli m.in. pracownicy naszego Zakładu - dr Mirosław Habowski oraz dr Artur Drzewicki, była kwestia szeroko rozumianej polsko-ukraińskiej współpracy regionalnej, realizowanej zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i w kontekście procesów integracji europejskiej. W trakcie dyskusji omówiono główne tendencje panujące w relacjach między Polską i Ukrainą, jak również poddano dyskusji problemy związane z integracją Ukrainy z Unią Europejską. Wymieniono również opinie na temat znaczenia instytucji naukowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych w procesie kształtowania polskiej i ukraińskiej polityki zagranicznej.

W czasie rozmów przeprowadzonych w Instytucie Stosunków Międzynarodowych KNU im. Tarasa Szewczenki stronę ukraińską reprezentowali: Nikołaj Jarmoljuk - Kierownik sektoru Polski w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy; Vadym Perebyinis - zastępca dyrektora Departamentu Europejskiej Integracji  i naczelnik oddziału technologicznej pomocy UE i transgranicznej współpracy Kancelarii Gabinetu Ministrów Ukrainy oraz Serhij Tereszko – główny konsultant Departamentu Europejskiej Integracji Administracji Prezydenta Ukrainy. Obok pracowników naszego Instytutu w rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele dolnośląskiego samorządu oraz reprezentanci wrocławskich organizacji pozarządowych.

Spotkanie stanowiło integralną część projektu fundacji FPW pt.: "Dolny Śląsk dla wspólnej Europy. Międzynarodowa współpraca regionalna fundamentem rozwoju i bezpieczeństwa", który był realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej .

instytucje01JPG_2dagu7.jpginstytucje02JPG_mcfk3f.jpg