Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Seminarium eksperckie: Afganistan 2014. Rok zwycięstwa czy rok porażki. Doświadczenia dla przyszłości

W dniu 5 listopada 2014 r., Zakład Polityki Zagranicznej RP oraz Pracownia Koordynacji Badań i Dydaktyki Bezpieczeństwa Narodowego byli organizatorami naukowego seminarium eksperckiego pt.: „Afganistan 2014 – rok zwycięstwa czy rok porażki? Doświadczenia dla przyszłości”. Głównym celem spotkania było odpowiedzenie na pytania co dla Polski oraz Sił Zbrojnych RP przyniosła misja ISAF w Afganistanie i w jakim zakresie osiągnięte zostały postawione przed nią cele. W trakcie seminarium przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, reprezentanci polskiego i europejskiego przemysłu obronnego, naukowcy zajmujący się problematyką bezpieczeństwa oraz niezależni eksperci zarysowali obecną sytuację polityczno-militarną w Afganistanie, omówili różnorodne aspekty polskiego udziału w operacji stabilizacyjnej ISAF oraz przedstawili wpływ specyfiki afgańskiego teatru wojennego na kierunki rozwoju nowoczesnej broni, uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Wystąpienia uczestników pozwoliły na poznanie i przedyskutowanie wielu zagadnień związanych z wojną w Afganistanie, zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym, jak również na zarysowanie możliwych scenariuszy rozwoju wydarzeń w tym regionie.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: prof. dr hab. Jerzy Juchnowski - dziekan Wydziału Nauk Społecznych UWr., prof. dr hab. Zdzisław Julian Winnicki - dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr., oraz prof. dr hab. Maciej Mróz - Kierownik Zakładu Polityki Zagranicznej RP. Ponadto w spotkaniu udział wzięli m.in. oficerowi Sił Zbrojnych RP (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, przedstawiciele polskich zakładów zbrojeniowych, których broń była wykorzystywana w Afganistanie (OBRUM, BAE Systems), pracownicy naukowi uczelni wyższych (Instytut Politologii UWr., Dolnośląska Szkołą Wyższa we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Instytut Studiów Międzynarodowych UWr.) oraz niezależni eksperci (obserwatorzy wyborów w Afganistanie z ramienia organizacji międzynarodowych, pracownicy cywilni misji ISAF).

Było to pierwsze spotkanie z cyklu „O bezpieczeństwie na Koszarowej”, podczas którego eksperci z zakresu bezpieczeństwa, pracownicy naukowi i studenci Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. mają okazję prowadzić ożywioną dyskusję nad najważniejszymi problemami z zakresu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Współinicjatorem i współorganizatorem cyklu jest Zakład Polityki Zagranicznej RP. Z jego ramienia koordynatorem projektu jest dr Artur Drzewicki.

obnk_IMG_2566JPG_g3ldsc_z5zs2s.jpgobnk_IMG_2562JPG_r6pvh2_5vn8lh.jpg

obnk_IMG_2575JPG_zalkyw_g4m2yl.jpgobnk_IMG_2600JPG_v2vrek_4nm5w5.jpg