Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Partnerstwo Wschodnie a idea europejskiej integracji. Możliwości, ograniczenia i pola współpracy z punktu widzenia Polski i Ukrainy. Seminarium eksperckie w Kijowie

W dniu 23 listopada 2010 r. przedstawiciele Zakładu Polityki Zagranicznej RP – kierownik zakładu prof. dr hab. Maciej Mróz oraz dr Artur Drzewicki, wzięli udział w Kijowie w seminarium eksperckim nt.: Partnerstwo Wschodnie a idea europejskiej integracji. Możliwości, ograniczenia i pola współpracy z punktu widzenia Polski i Ukrainy. Celem spotkania analityków z Polski, Ukrainy i Niemiec było omówienie szeregu zagadnień związanych z ideą i realizacją „Partnerstwa Wschodniego” UE, w tym przede wszystkim możliwości stworzenia wspólnej płaszczyzny dla zdefiniowania „wartości dodanej” Programu oraz znalezienia potencjalnych pól jego aktywizacji. W trakcie obrad starano się znaleźć między innymi odpowiedź na pytania: w jakim stopniu „Partnerstwo Wschodnie” może stanowić impuls dla relacji polsko – ukraińskich w sytuacji osłabienia i dewaluacji znaczenia „partnerstwa strategicznego”; czy współpraca w trójkącie Polska – Niemcy – Ukraina może kreować nowe możliwości dla rozwoju programu; oraz w jakim zakresie „Partnerstwo Wschodnie” może przyczynić się do rozwiązania problemów bezpieczeństwa energetycznego oraz modernizacji państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego?

Seminarium zostało zorganizowane przez Fundację Forum Polityki Wschodniej, w ramach cyklicznego programu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Promocja wiedzy o Polsce”.

W jego obradach udział wzięli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Spraw Zagraniczny Ukrainy, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Mołdawii, Ambasady RP na Ukrainie, Akademii Dyplomatycznej Ukrainy przy MSZ Ukrainy, Kancelarii Gabinetu Ministrów Ukrainy, Fundacji „Nauka i Polityka” (Berlin), Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), Fundacji Polsko – Ukraińskiej Współpracy „PAUCI”, Instytutu Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, Aparatu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oraz licznych ukraińskich organizacji pozarządowych. W skład grupy polskich ekspertów wszedł również inny pracownik Instytutu Studiów Międzynarodowych - dr Marcin Sienkiewicz oraz wiceprezes Fundacji Forum Polityki Wschodniej (Wrocław) – dr Robert Foks.

Zgodnie z założeniami projektu jego wyniki, w postaci rekomendacji eksperckich odnośnie przyszłego rozwoju Partnerstwa Wschodniego, zostaną zebrane i rozpowszechnione w formie elektronicznej (e-book) wśród przedstawicieli władzy, ośrodków administracji państwowej, organizacji pozarządowych oraz instytucji ekspercko – analitycznych na Ukrainie i w Polsce.

Spotkanie odbyło się w budynku Akademii Dyplomatycznej Ukrainy przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy.

K1pw_SDC12222JPG_rs5s4b.jpgK2pw_SDC12213JPG_mkl6r3.jpg

K3pw_IMG_7357JPG_emravg.jpgK4pw_IMG_7356JPG_ahc53b.jpg