Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wizyta studyjno-badawcza we Włoszech i w Watykanie kierownika Zakładu - prof. zw. dr hab. Macieja Mroza

W dniach 14-21 kwietnia 2015 roku kierownik zakładu Polityki Zagranicznej RP prof. zw. dr hab. Maciej Mróz przebywał z wizytą studyjno-badawczą w Rzymie i Watykanie. Przeprowadził rozmowy w sekcji drugiej ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, dotyczące aktualnych kierunków polityki Stolicy Apostolskiej i działań dyplomacji watykańskiej wobec państw regionu Środkowej i Wschodniej Europy oraz przygotowanego konkordatu z Republiką Słowenii. Spotkanie stało się okazją do wymiany poglądów, m.in. z arcybiskupem Juliuszem Januszem nuncjuszem apostolskim w Słowenii i delegatem apostolskim w Kosowie, a także z wieloletnim dyplomatą papieskim mons. Henrykiem M. Jagodzińskim, w którego zakres kompetencji wchodzą w Sekretariacie Stanu relacje z państwami powstałymi na terenie byłej Jugosławii, a więc Serbią, Kosowem, Macedonią, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Słowenią oraz Albanią. Miłym akcentem spotkania w Watykanie była możliwość wzięcia udziału w kolacji w Domu św. Marty położonym na terenie państwa miasta watykańskiego z udziałem papieża, kardynałów i wielu innych prominentnych pracowników kurii rzymskiej.

W ramach pobytu we Włoszech prof. Mróz odbył liczne spotkania z pracownikami naukowymi i doktorantami jednej z najbardziej renomowanych uczelni na świecie - Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w związku z zaproszeniem profesora do współredagowania i napisania nowego podręcznika dla studentów historii tego papieskiego uniwersytetu. Wśród rozmówców profesora Mroza znalazł się m.in. ks. Prof. dr hab. Jan Mikrut z fakultetu historii i dóbr kultury Kościoła, główny koordynator z ramienia Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego międzynarodowego projektu badawczego i dydaktycznego.

wizyta_we_wloszechJPG_kdmm5g.jpg