Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wizyta studyjna doktora Dębowskiego w Ostrawie

Wizyta studyjna doktora Dębowskiego w Ostrawie

W dniach 28 listopada - 2 grudnia 2011 roku doktor Tomasz Dębowski przebywał z wizytą studyjną na Wydziale Nauk Społecznych Fakultetu Pedagogicznego Uniwersytetu w Ostrawie. Wyjazd ten był realizowany w ramach projektu Rozwój potencjału i oferty edukacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego szansą zwiększenia konkurencyjności Uczelni. W czasie swojego pobytu w Czechach doktor Dębowski zapoznał się z profilem badawczo-dydaktycznym Katedry Nauk Społecznych, jak również przeprowadził rozmowy z przedstawicielami tamtejszej kadry naukowej - doc. Jaromirem Pavličkem, dr Lucjanem Klimszą, dr Józefem Szymeczkiem i mgr Tomaszem Jarmarą. Tematem dyskusji była między innymi kwestia możliwości zacieśniania współpracy pomiędzy Instytutem Studiów Międzynarodwych UWr. i Katedrą Nauk Społecznych. Zwrócono uwagę, iż obszarem bliższej współpracy mogą być badania dotyczące położenia mniejszości narodowych w Polsce i Republice Czeskiej oraz problematyki żydowskiej. Sama działalność Katedry obejmuje obecnie interdyscyplinarne badania porównawcze w zakresie: teorii społecznej, pracy i polityki społecznej, globalnych problemów społecznych oraz zagadnień dotyczących funkcjonowania państwa opiekuńczego. Ponadto koncentruje się na wykorzystaniu zintegrowanych metod badawczych w pracy socjalnej oraz uczestniczy w badaniach prowadzonych przez inne ośrodki, zarówno w Republice Czeskiej, jak i poza jej granicami.

W ramach swojego pobytu doktor Dębowski zaprezentował naukowcom z Uniwersytetu w Ostrawie podstawowe informacje na temat Instytut Studiów Międzynarodowych, dotyczące jego struktury, profilów badawczych oraz kierunków studiów realizowanych zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Ponadto wiele uwagi poświęcił on aktywności studentów w kołach naukowych. W trakcie spotkania poruszone zostały również kwestie dotyczące reformy szkolnictwa wyższego w Polsce, problemów związanych z finansowaniem badań w zakresie nauk społecznych, jak również popularyzacji ich wyników za granicą. Podczas pobytu studyjnego w Ostrawie doktora Dębowski uczestniczył jako słuchacz w zajęciach prowadzonych dla studentów Katedry Nauk Społecznych. Wygłosił także dwa wykłady, które dotyczyły relacji pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim w Polsce a środowiskami żydowskimi w latach 1989-2004. Słuchaczami wykładów byli czescy studenci, kształcący się na kierunku Filologia Polska oraz polscy studenci przebywających w Ostrawie w ramach programu ERASMUS.

wizyta_studyjna_dra_debowskiego_01_fylc3r.jpg

Na zdjęciu: Koordynator programu Erasmus w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu w Ostrawie - ks. dr Lucjan Klimasza oraz dr Tomasz Dębowski.