Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Polsko-białoruski Okrągły Stół w Mińsku

Polsko-białoruski Okrągły Stół w Mińsku

W dniu 19 czerwca 2012 r. odbyła się w Mińsku kolejna edycja Polsko-Białoruskiego "Okrągłego Stołu". Tematem tegorocznego spotkania były "Aktualne problemy stosunków polsko-białoruskich", rozpatrywane w kontekście 20. rocznicy podpisania Umowy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Białoruś o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (23.06.1992 r.). Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku podcza obrad reprezentowany był nasz Zakład. W spotkaniu uczestniczył dr Mirosław Habowski, który wygłosił referat nt. "Polityka Zagraniczna RP w latach 2011-2012". Wystąpienie poświęcone było prawno-ustrojowym oraz geopolitycznym uwarunkowaniom procesu kształtowania wspólczesnej polityki zagranicznej Polski. W trakcie dyskusji nad referatem uczestnicy spotkania poruszyli między innymi kwestie podejścia do problematyki białoruskiej przedstawicieli polskich mediów oraz poszczególnych środowisk politycznych w Sejmie RP, a także omówili stanowisko społeczeństwa naszego kraju wobec członkostwa Polski w UE i jej przystąpienia do "Strefy Euro".

Obrady polsko-białoruskiego "Okrągłego Stołu" odbywają się nieprzerwanie od 2004 roku, a ich organizatorami są na przemian: Instytut Studiów Międzynarodowych UWr. oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych Białoruskiego Państwowego Uniwersyetetu w Mińsku. W tym roku, oprócz przedstawicieli polskich i białoruskich środowisk naukowych, w obradach wzięli udział także przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Republice Białoruś, w tym między innymi Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny - Pan Leszek Szerepka.

belaruspoland-1907201214_dt5et7.jpgbelaruspoland-190720125_rl26vt.jpg

Foto: Foreign Policy and Security research center (FPS)