Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > O polityce zagranicznej Stolicy Apostolskiej. Wystąpienie profesora Macieja Mroza na konferencji w Krakowie.

W dniach 11-12 października 2013 r. odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja naukowa pt.: "Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Jana Pawła II - 1978-2005". Wśród gości z kraju i zagranicy, zaproszonych do udziału w obradach, znalazł się również Kierownik Zakładu Polityki Zagranicznej RP - prof. dr hab. Maciej Mróz. W ich trakcie wystąpił on z referatem pt. "Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej 1978-1989/90: idee i wartości w działaniu". Został on zaprezentowany podczas III sesji konferencji, poświęconej "polityce wschodniej" Stolicy Apostolskiej oraz problematyce Konkordatu. Głównym celem obrad było ukazanie strategii i praktycznych działań Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wpływu na ogólną sytuację w Europie i na świecie. Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli między innymi kwestie międzynarodowego znaczenia nauczania społecznego Papieża oraz polityki Stolicy Apostolskiej na poszczególnych kontynentach.

W konferencji udział wzięli dostojnicy watykańscy, badacze stosunków międzynarodowych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz mediów. Wśród gości honorowych znaleźli się między innymi: Prymas Polski - Ks. abp. Józef Kowalczyk, Ks. abp. Dominique Mamberti - Sekretarz ds. stosunków z państwami Stolicy Apostolskiej oraz była Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - prof. Hanna Suchocka. Organizatorami spotkania był Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Patronat nad obradami objęli: Arcybiskup Metropolita Krakowski - JE Ks. Kard. Stanisław Dziwisz oraz Kancelaria Prezydenta RP.

wat1_ulp47t.jpgwat2_dn5brf.jpg