Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowe wyzwania dla bezpieczeństwa Polski - aspekty militarne. Wykład generała broni w stanie spoczynku Waldemara Skrzypczaka

W dniu 25 kwietnia 2017 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. gościł generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP (2006-2009) oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony (2012-2013). Podczas swojego pobytu we Wrocławiu wygłosił on wykład pt. „Nowe wyzwania dla bezpieczeństwa Polski. Aspekty militarne”, w trakcie którego zaprezentowane zostały nowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski, wynikające między innymi z przeobrażeń zachodzących w ładzie międzynarodowym na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas swojego wystąpienia Generał Skrzypczak nie tylko poddał ocenie możliwość zaatakowania terytorium Polski przez armie innych państw, ale również określił potencjalne cele i kierunki działania agresora. Ponadto w trackie dyskusji, w której aktywnie uczestniczyli studenci naszego Instytutu, generał Waldemar Skrzypczak odniósł się również do perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu obronnego, planów modernizacji naszej armii, docelowego miejsca struktur Obrony Terytorialnej w systemie obronnym państwa, jak również zakresu współdziałania wojska polskiego z sojusznikami z NATO w sytuacji potencjalnej agresji.

Było to już trzecie spotkanie zrealizowane w ramach cyklu pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie Polski”, poświęconego kluczowym zagadnieniom, istotnym z punktu widzenia kształtowania bezpieczeństwa naszego kraju. Współorganizatorami spotkania był Zakład Polityki Zagranicznej RP (z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr.) oraz wrocławska Fundacja „Sapere Aude”.

IMG_4468JPG_wwwmml.jpgIMG_4486JPG_y2da3n.jpg

IMG_4457JPG_l3zzey.jpgIMG_4489JPG_fyt9r9.jpg