Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowa publikacja - Afganistan 2014. Rok zwycięstwa czy rok porażki?

Nowa publikacja - Afganistan 2014. Rok zwycięstwa czy rok porażki?

Staraniem Zakładu Polityki Zagranicznej RP oraz Pracowni Koordynacji Badań i Dydaktyki Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr., ukazała się nowa publikacja poświęcona problematyce międzynarodowego bezpieczeństwa. Monografia tematyczna pt. Afganistan 2014 – rok zwycięstwa czy rok porażki? Doświadczenia dla przyszłości, wydana pod redakcją doktora Grzegorza Rdzanka i doktora Artura Drzewickiego, w całości została poświęcona analizie polskich doświadczeń wynikających z udziału Sił Zbrojnych RP w operacji stabilizacyjnej w Afganistanie. Jej celem jest ukazanie polskiego zaangażowania w misję ISAF w sposób wielopłaszczyznowy, z uwzględnieniem wymiaru prawnego, politycznego, technologicznego, społecznego i stricte militarnego operacji, a także pomoc w zrozumieniu obecnej sytuacji polityczno-militarnej w Afganistanie oraz wstępne nakreślenie możliwych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji w tym państwie. Monografia swoim zakresem obejmuje szeroki wachlarzu zagadnień i problemów. Zawarte są w niej zarówno rozważania dotyczące strategicznych oraz geopolitycznych aspektów operacji ISAF, jak również analiza taktyczno-operacyjnych i technologicznych aspektów obecności polskich żołnierzy na afgańskim teatrze działań wojennych.
Autorami poszczególnych rozdziałów pracy są zarówno badacze problematyki z zakresu operacji reagowania kryzysowego oraz udziału Wojska Polskiego w misjach pokojowych, jak również praktycy – żołnierze i cywilni eksperci - którzy w latach 2002 – 2014, zazwyczaj kilkakrotnie, przebywali lub pełnili służbę w Afganistanie. Reprezentują oni między innymi następujące ośrodki badawcze oraz instytucje wojskowe: Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski oraz Dolnośląską Szkołę Wyższą we Wrocławiu.

Zapraszamy do lektury!

Afganistan 2014 - rok zwycięstwa czy rok porażki? Doświadczenia dla przyszłości.

Afganistan1_s6zfy6_az8azt_ccp3pe.jpg