Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Europejskie bezpieczeństwo z punktu widzenia Ukrainy i Rosji. Wykład Profesora Hryhorija Perepełycji

W dniu 1 marca 2012 r., w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego miał miejsce wykład prof. dr Hryhorija Perepełycji, Dyrektora Instytutu Polityki Zagranicznej Akademii Dyplomatycznej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy, na temat: „Architektura europejskiego bezpieczeństwa: punkt widzenia Ukrainy i Rosji”. Wykład gościa z Ukrainy spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów i pracowników naszego Instytutu. Uczestnicy spotkania nie tylko zapoznali się z założeniami polityki zagranicznej Rosji i Ukrainy, ale również mieli okazję zaznajomić się z koncepcjami dotyczącymi kształtu europejskiej architektury bezpieczeństwa, prezentowanymi przez władze obu krajów. W trakcie spotkania prof. Perepełycja przedstawił również prognozę dalszego rozwoju sytuacji międzynarodowej na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. Jego wystąpienie spotkało się z zainteresowaniem studentów, czego efektem były  dyskusja oraz duża liczba pytań odnoszących się do kwestii europejskiego bezpieczeństwa.

W spotkaniu wzięli również udział: Dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. - prof. dr hab. J. Winnicki oraz Kierownik Zakładu Polityki Zagranicznej RP - prof. M. Mróz, którzy w imieniu Instytutu i Zakładu przywitali naszego gościa.

Inicjatorem i organizatorem spotkania był Zakład Polityki Zagranicznej RP, który od dwóch lat ściśle współpracuje z Instytutem Polityki Zagranicznej w zakresie realizacji projektów naukowo-badawczych obejmujących problematykę stosunków międzynarodowych na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Pobyt prof. H. Perepełycji stał się również okazją do przeprowadzenia roboczych spotkań z Kierownikiem naszego Zakładu. W ich trakcie omówione zostały plany dalszej współpracy pomiędzy obu jednostkami badawczymi oraz wymieniono poglądy na temat procesu dydaktycznego realizowanego w ISM UWr. oraz w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, w którym prof. Perepełycja jest wykładowcą.

bezpieczenstwo_europiejskie_z_punktu_widzenia_ukrainy_i_rosji_01_mwlk4h.jpgbezpieczenstwo_europiejskie_z_punktu_widzenia_ukrainy_i_rosji_02_9fn3u5.jpg

bezpieczenstwo_europiejskie_z_punktu_widzenia_ukrainy_i_rosji_03_39c8pn.jpgbezpieczenstwo_europiejskie_z_punktu_widzenia_ukrainy_i_rosji_04_v6ffmg.jpg