Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Debata ekspercka: Wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania kryzysu na Ukrainie

Debata ekspercka: Wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania kryzysu na Ukrainie

W dniu 15 kwietnia 2014 r., na zaproszenie władz Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, doktor Artur Drzewicki wziął udział w dyskusji eksperckiej pt. "Wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania kryzysu na Ukrainie". Ponadto w debacie, która odbyła się w Instytucie Politologii UWr., wystąpili: prof. dr hab. Walenty Baluk (Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, były pracownik Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr), dr hab. prof. nadzw. UWr Andrzej Czajowski (Instytut Politologii UWr) oraz dr hab. Jarosław Syrnyk (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr). W trakcie spotkania paneliści nie tylko wyjaśnili dynamikę politycznego kryzysu na Ukrainie, jak również jego wpływ na stan ładu międzynarodowego, ale również określili pozycję i rolę Rosji w konflikcie, jak również przedstawili założenia stanowiska Polski, Unii Europejskiej, państw NATO wobec wydarzeń ukraińskich. W toku dyskusji prelegenci odpowiedzieli na pytania dotyczące wpływu wydarzeń na "Majdanie" na kondycję ukraińskiej demokracji, przyszłość stosunków Ukraina-Rosja i Rosja Unia-Europejska oraz ogólnie na stan europejskiego bezpieczeństwa. Na koniec paneliści zarysowali możliwe scenariusze, do których może dojść na Ukrainie i w jej otoczeniu międzynarodowych po planowanych na 25 maja br. wyborach prezydenckich.

Drzewicki