Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Co dalej z Partnerstwem Wschodnim? VI edycja obrad Polsko - Ukraińskiego Okrągłego Stołu

W dniu 15 listopada 2011 r., w miejscowości Krzyżowa koło Świdnicy, odbyły się obrady szóstej edycji Polsko - Ukraińskiego Okrągłego Stołu pt. Regionalny wymiar Partnerstwa Wschodniego. Perspektywy dla współpracy Polski i Ukrainy. To cykliczne spotkanie naukowców, reprezentujących Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, po raz pierwszy odbyło się poza Wrocławiem i Kijowem. Okazją do rozszerzenia dotychczasowej formuły współpracy obu instytutów stały się obrady XIII Dolnośląskiego Forum Polityczno - Gospodarczego, które od 1999 roku corocznie odbywa się na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej, oraz zorganizowanie w jego ramach przez Zakład Polityki Zagranicznej RP oraz Fundację Forum Polityki Wschodniej tak zwanego Panelu Ukraińskiego pt.: Dolny Śląsk - Ukraina: Partnerstwo i międzyregionalna kooperacja. W jego trakcie odbył się nie tylko VI Polsko - Ukraiński Okrągły Stół, ale również debata nad możliwościami rozwijania założeń Programu Partnerstwa Wschodniego w kontekście kształtowania regionalnej płaszczyzny jego implementacji, obliczona na wypracowanie rekomendacji odnośnie aktywizacji współpracy pomiędzy regionami Polski i Ukrainy (przykład województwa dolnośląskiego i ukraińskich obwodów partnerskich), między innymi w oparciu o funduszu Pilot Regional Development Programmes (PRDP).

W tym roku głównym motywem obrad Polsko - Ukraińskiego Okrągłego Stołu, odbywających się w 20. rocznicę ogłoszenia przez Ukrainę niepodległości i uznania jej przez Polskę, było zagadnienie rozwoju Programu Partnerstwo Wschodnie. W ten sposób kwestia ta, będąca głównym punktem ciężkości wschodniego wymiaru Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, stała się przyczynkiem do dyskusji na temat obecnego stanu wzajemnych, polsko - ukraińskich relacji w ogólnoeuropejskim kontekście. Merytorycznego wprowadzenie do dyskusji, przedstawiając punkt widzenia Polski i Ukrainy na kwestię Programu Partnerstwo Wschodnie, dokonali: Kierownik Zakładu Polityki Zagranicznej RP w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr. - prof. dr hab. Maciej Mróz (Stosunki polsko - ukraińskie w kontekście realizacji Programu Partnerstwo Wschodnie. Możliwości i ograniczenia) oraz przedstawiciel Zarządu ds. Integracji Europejskiej Administracji Prezydenta Ukrainy - Pan Serhij Tereshko (Partnerstwo Wschodnie - możliwości dla europejskiej integracji i polsko - ukraińskiej współpracy na płaszczyźnie państwowej i regionalnej. Punkt widzenia Ukrainy). Zasadnicze obrady prowadzone były w dwóch blokach tematycznych: społeczno - prawnym oraz ekonomicznym.

Oprócz przedstawicieli władz i pracowników Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr., Instytutu Stosunków Międzynarodowych KNU, Administracji Prezydenta Ukrainy oraz Fundacji Forum Polityki Wschodniej, swoją obecnością spotkanie Okrągłego Stołu zaszczycili m.in: Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie - Pan Witalij Maksymenko oraz Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Programów Międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego - Pan Bartosz Ostrowski.

W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowy przebieg współpracy pomiędzy oboma instytutami, jak również nakreślono kolejne potencjalne obszary kooperacji, obejmujące między innymi wymianę wykładowców, studentów oraz wzajemną publikację artykułów naukowych. Zgodnie z przyjętymi podczas spotkania założeniami, w przyszłym roku kolejna, już VII edycja polsko - ukraińskich spotkań, planowana jest w Kijowie.

Referaty wygłoszone podczas konferencji zostaną wydane w postaci artykułów naukowych w planowanej na przyszły rok nowej serii wydawniczej (periodyk naukowy), przygotowywanej i redagowanej przez nasz Zakład.

Z ramienia Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. głównym pomysłodawcą i organizatorem VI Polsko - Ukraińskiego Okrągłego Stołu był Zakład Polityki Zagranicznej RP.

partnerstwo_wsch_2011_01_uuelva.jpgpartnerstwo_wsch_2011_05_649m9m.jpg

partnerstwo_wsch_2011_02_n62zrp.jpgpartnerstwo_wsch_2011_04_zcw629.jpg