Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Bilans stosunków polsko-ukraińskich. Konferencja w Lublinie

W dniach 14-15 listopada 2013 r. Kierownik Zakładu Polityki Zagranicznej RP - prof. dr hab. Maciej Mróz oraz dr Artur Drzewicki, wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej, stanowiącej próbę podsumowania ostatnich dwunastu lat stosunków polsko-ukraińskich. Ideą przewodnią obrad, odbywających pod tytułem: "Stosunki polsko-ukraińskie 1991-2013. Próba bilansu", była analiza ewolucji i obecnego stanu stosunków polsko-ukraińskich z uwzględnieniem ich szerszego europejskiego kontekstu. Ocenie zostały poddane główne uwarunkowania relacji bilaterlanych, rozpatrywane na poziomie międzyrządowym i transnarodowym, jak również ich implikacje dla procesów integracyjnych zachodzących na terenie Europy oraz ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa. W trakcie konferencji prof. dr hab. Maciej Mróz wystąpił z referatem nt. "Trudne dziedzictwo i wyzwania na przyszłość. Uwarunkowania historyczne współczesnych stosunków polsko-ukraińskich", zaś dr Artur Drzewicki w swoim wystąpieniu poddał analizie problem "Kultury Strategicznej Polski i Ukrainy jako czynnika warunkującego zakres współpracy obu krajów w obszarze międzynarodowego bezpieczeństwa". Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się między innymi: JE Ambasador Ukrainy w Polsce - prof. dr hab. Markijan Malskyj, poseł do Parlamentu Europejskiego - Paweł Zalewski, Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW - prof. dr hab. Edward Haliżak oraz Dyrektor Instytutu Polityki Zagranicznej Akademii Dyplomatycznej przy MSZ Ukrainy - prof. dr hab. Hryhoryj Perepelicja.

Konferencja została zorganizowana przez Wydział Politologii Uniwersytetu im. Marie Curie-Skłodkowskiej oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki, zaś honorowy patronat nad jej przebiegiem objęli: JE Ambasador Rzeczypsopolitej Polskiej na Ukrianie - Henryk Litwin oraz JE Ambasador Ukriany w Polsce - Markijan Malskyj.

plua